Ostatni będą pierwszymi
(Mt 20,16)

Stop dla parii politycznych w samorządzie

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co by bylo, gdyby prezydentem miasta został lider partii politycznej? Wtedy wszystkie stanowiska w mieście dzielone są z klucza partyjnego. O rozwoju miasta decydują miejscowi lub wojewódzcy liderzy partii. Czasem, wpływ na lokalny samorząd ma również krajowe kierownictwo ugrupowania. Cieszy fakt, iż z roku na rok rośnie jednak znaczenie organizacji samorządowych, stowarzyszeń, które podejmują walkę o władzę z partiami i coraz częściej z pozytywnym skutkiem.

Zgadzam się z kiedyś usłyszaną opinią, że partie polityczne w samorządzie pracują dla partii, nie dla mieszkańców, przedstawiciel partii niczego dla miasta nie zdobędzie, z kolei przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń muszą robić wiele dla wyborców, by w ogóle zostać wybranym.

Podobnego zdania jest dr Andrzej Czornik, ekonomista i pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który twierdzi. że: Przedstawiciele partii z reguły reprezentują interesy ogólnopolskie, ludzie natomiast zainteresowani są sprawami lokalnymi, a nie partyjnymi. Rolę partii w samorządzie oceniam negatywnie, nie służy ona społeczności lokalnej. Jednak reprezentanci partii, zwłaszcza rządzącej w kraju, mają łatwiejszy dostęp do środków finansowych z budżetu centralnego.

Z takim poglądem można się zgodzić, jeśli prezydent ma wsparcie parlamentarzystów z tej samej partii. On sam w niewielu sprawach może zadziałać w Warszawie, nawet jeśli reprezentuje to samo ugrupowanie. Może natomiast wspomagać innych kolegów z partii, obsadzając stanowiska w magistracie swoimi znajomymi z klucza partyjnego.

16 listopada 2014 odbędą się kolejne wybory samorządowe. Wszystko wskazuje na to, że reprezentacja organizacji samorządowych będzie tym razem jeszcze bardziej liczna, niż w 2010 roku. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w sposób ewolucyjny samorządy w Polsce coraz bardziej się odpolityczniają, a polityka lokalna jest realizowana albo przez ludzi bezpartyjnych, a to dobrze wróży rozwojowi demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.